Podsumowanie roku

Rok 2016 obfitował w wiele wydarzeń historycznych, w których wzięłyśmy udział, a także które same organizowałyśmy. Zapraszamy na krótkie podsumowanie.

Pewiackie spotkanie w Warszawie

Rekonstrukcja to nie tylko sfera wydarzeń prezentowanych publiczności, ale także czas spędzonego przez nas na nauce, zwiedzaniu ciekawych miejsc, spotkań z kombatantami i wspólnych rozmów. Tym razem zwiedziłyśmy Muzeum Więzienia Pawiak oraz spotkałyśmy się z Panią Haliną Wiśniewską, pewiaczką. 

Odyseja Historyczna w Leszczynku, niedaleko Kutna

VII edycja Odysei była dla nas bardzo intensywna. Przygotowałyśmy dioramę przedstawiającą kuchnię polową oraz pokazującą współpracę między ludnością cywilną, a PWK. Zorganizowałyśmy również pokaz strojów w którym wzięły udział rekonstruktorki różnych epok. Brałyśmy także udział w inscenizacji tworząc mały punkt opatrunkowy.

Inscenizacja w Zamościu

W dniach 20-21 sierpnia rozegrana została po raz drugi inscenizacja bitwy obronnej Zamościa, w której przeciwko wojskom Budionnego stanęła polska piechota i strzelcy siczowi z Ukrainy. Inscenizacja z okazji 96 rocznicy obrony Zamościa przed Armią Czerwoną. Przygotowałyśmy dioramę oraz wzięłyśmy udział w inscenizacji. 

Inscenizacja w Mławie

Nasza mała delegacja wzięła udział w inscenizacji w Mławie. Pomagałyśmy opatrywać rannych oraz wspierałyśmy uciekającą przed frontem ludność cywilną.

Inscenizacja w Skierniewicach

W Skierniewicach przedstawiłyśmy sylwetki ludności cywilnej. Pokazałyśmy życie codzienne tuż przed wybuchem wojny, a także problemy cywili w czasie wojny.

„Nie dajmy zginąć mogile Ułana Piotra!”

Wydarzenie, które zorganizowały członkinie naszej Grupy z Koła Tomaszów Lubelski wraz z chłopakami z Klubu Miłośników Historii Tomaszów Lubelski. Dołączyło do nas też Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Zielonego i okolic „ACH ZIELONE”. Zapukaliśmy do drzwi Urzędu Miasta Krasnobród. Pracownicy urzędu porozmawiali z nami, udzielili kilku wskazówek. Przyjął nas też Burmistrz Miasta Kazimierz Misztal, który powiedział, że pomoże nam i pracownicy urzędu, tak też uczynili. Przychylnie podeszło do tematu Nadleśnictwo Zwierzyniec wyciągnęli do nas pomocną dłoń. Mogliśmy rozpocząć akcję ratowania grobu Ułana Piotra Szpyrki przed zapomnieniem. Dnia 24.09.2016 roku już od rana zaczęli się zjeżdżać do Zielonego rekonstruktorzy z różnych części Polski, by uczestniczyć w uroczystościach. W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy wraz gośćmi przybyłymi z okolic Zielonego, Łuszczacza, Krasnobrodu, Tomaszowa Lubelskiego i innych miejscowości do mogiły Ułana Piotra Szpyrki by po 77 latach godnie go pochować! Mszę Pogrzebową odprawił ks. prałat Roman Marszalec. Jego słowa zostaną nam na długo w pamięci – ” nigdy w życiu nie byłem na takim pogrzebie, a odprawiłem ich setki ” – powiedział na początku mszy św. ks. Prałat. 

 Sesja zdjęciowa w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni oraz inscenizacja historyczna

Dzięki uprzejmości gospodarza Muzeum Wsi Kieleckiej i udostępnienia wnętrz zrealizowałyśmy sesję zdjęciową . Dziękujemy. I polecamy, warto odwiedzić to miejsce! Muzeum Wsi Kieleckiej ul. Jana Pawła Kielce.

Następnego dnia wzięliśmy udział w inscenizacji pod tytułem „Szlakiem wrześniowej chwały Oręża Polskiego 1939-2016″.

Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera 

W grudniu nasza Grupa wzięła udział w bożonarodzeniowej edycji Paczki dla Bohatera w Tomaszowie Lubelskim oraz w Wadowicach, a nasze dary trafiły także do koordynatorów z innych miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tu opis krótki dotyczący RODO i ciastkuw View more
Akceptuj
Don`t copy text!