Dołącz do nas

Zapraszamy do dołączenia w nasze szeregi!

Dla kogo jest Grupa?

Dla wszystkich dziewcząt i kobiet, bez względu na wiek, które kochają przedwojenny świat i interesują się modą, obyczajowością i codziennością kobiecego życia w dawnych epokach (w szczególności międzywojnia,  ale znajdzie się też miejsce na lata wcześniejsze!). Dla kobiet, które lubią historię (albo nie lubią, ale chciałyby się do niej przekonać i poznać ją niekoniecznie od strony podręczników) i chciałyby z dumą nosić pewiacki mundur.

Jeśli zajmujesz się już rekonstrukcją, działasz w innej Grupie, ale chciałabyś dołączyć do wyłącznie kobiecego projektu – jest taka możliwość. Z powodzeniem da się to połączyć.

Co trzeba zrobić, żeby dołączyć do Stowarzyszenia?

Właściwie niewiele! Formalności to wypełnienie jednej deklaracji, poza nią wymagamy zapału, energii i ogromnej ilości uśmiechu. Nie musisz też posiadać ogromnej wiedzy historycznej – zdobędziesz ją poprzez praktyczną działalność w Stowarzyszeniu.

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

Absolutnie nie! Dołączyć do Stowarzyszenia mogą także niepełnoletnie dziewczęta.

Czym się zajmuje nasze Stowarzyszenie?

Odtwarzamy sylwetki członkiń międzywojennej Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet, która miała na celu przygotowanie kobiet do nadchodzącej wojny. Bierzemy udział w inscenizacjach, piknikach historycznych, wydarzeniach rocznicowych. Czasami przygotowujemy posiłki w kuchni polowej, innym razem opatrujemy rannych w szpitalu polowym. Pokazujemy także życie ludności cywilnej – nie tylko tej zamożnej, ale także mieszkanek wsi i uboższych mieszczanek. Organizujemy pokazy strojów i sesje zdjęciowe. [więcej dowiesz się tutaj]

Dołączyć do nas można w każdej chwili!  Na początku będziesz miała okazję uczestniczyć z nami w kilku wydarzeniach, a następnie zdecydujesz, czy rekonstrukcja historyczna jest dla ciebie i czy chcesz zostać z nami.

Nie czekaj i już dziś skontaktuj się z nami!

Najczęściej zadawane pytania

 1. Chcę dołączyć do Grupy. Jakie wymagania muszę spełnić?
  Nie ma narzuconych kryteriów jakie trzeba spełnić, żeby do nas dołączyć. Do Grupy należą kobiety w różnym wieku i z różnych części Polski. Osoby niepełnoletnie muszą uzyskać zgodę rodziców na wyjazdy oraz w przypadku wpisania na listę członków stowarzyszenia. Nie trzeba też znać perfekcyjnie historii – wszystkiego nauczysz się z nami poprzez praktykę.
 2. Gdzie i kiedy mogę dokonać zakupu munduru?
  Przez pierwszy rok trwa tzw. okres próbny. W razie potrzeb jego długość może ulec zmianie. Ten rok jest czasem w którym możesz uczestniczyć w wyjazdach z Grupą (zazwyczaj w ubiorze cywilnym z odtwarzanego okresu), poznajesz zasady naszego funkcjonowania i sprawdzasz, czy rekonstrukcja jest tym, co cię naprawdę interesuje. Po tym czasie, jeśli wyrazisz chęć dalszej współpracy, stajesz się pełnoprawnym członkiem stowarzyszenia (od tej pory możesz np. czynnie głosować w trakcie zebrań, ale też masz obowiązek opłaty składki rocznej). Od momentu wpisania na listę członków stowarzyszenia masz pół roku na skompletowanie umundurowania.
 3. Jaki jest koszt zakupu munduru?
  Orientacyjny koszt munduru wynosi około 600 – 700 zł. 
 4. Czy muszę uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach?
  Nie, ale jest obowiązek uczestniczenia w co najmniej trzech wydarzeniach w ciągu roku. Są wydarzenia, które wymagają od nas szczególnego zaangażowania np. organizowane przez nas inscenizacje, wystawy, czy warsztaty. 
 5. Czy uczestnictwo w życiu Grupy polega tylko na wyjazdach?
  Nie! Jako, że jesteśmy Grupą ogólnopolską większość ustaleń odbywa się przez Internet. Pracujemy nad projektami, które wymagają zaangażowania i przygotowania w domu. Piszemy artykuły na naszą stronę internetową. Pracujemy nad promocją Grupy. Zdobywamy wiedzę, czytamy, oglądamy zdjęcia. Szukamy wyposażenia i elementów naszych ubiorów na internetowych serwisach sprzedażowych, ale też na najbliższych targach staroci. Szyjemy. Każda poświęca tyle swojego czasu wolnego na ile może sobie pozwolić. Trzeba być przygotowanym także na podróże. 
 6. Jaka jest wysokość składek?
  Składka roczna wynosi 120 zł. Osoby niepełnoletnie płacą połowę składki rocznej.

  Tu opis krótki dotyczący RODO i ciastkuw View more
  Akceptuj
  Don`t copy text!