Wernisaż wystawy „Dla Przeszłości” w Wadowicach

17 listopada w Muzeum Miejskim w Wadowicach odbył się wernisaż wystawy „Dla Przeszłości – przywrócić pamięć o przedwojennej Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet”. Jest to pierwsza odsłona projektu nad którym pracowałyśmy od początku roku.

Wystawa składa się z plansz z odtworzonymi przez nas oryginalnymi fotografiami. W ten sposób chciałyśmy pokazać, że historię można poznawać w nieszablonowy sposób oraz zaprezentować efekty naszej działalności. Dodatkowo na wystawie można zobaczyć elementy umundurowania oraz eksponaty z naszej kolekcji związane z PWK. Są to między innymi orły PWK, zaświadczenia o ukończeniu kursów, legitymacja członkowska, zaproszenia na pewiacki bal, a także przedmioty związane z fachowym wyszkoleniem pewiaczek, takie jak torby sanitarne, maski przeciwgazowe, maszyna do pisania, opatrunki.

W ramach projektu odtworzyłyśmy 15 oryginalnych fotografii, które pochodzą z naszej kolekcji, zbiorów Fundacji im. Generał Elżbiety Zawackiej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także z rodzinnych pamiątek. Sesja zdjęciowa została wykonana w miejscu związanym z działalnością PWK – w Istebnej, gdzie odbywały się letnie obozy PWK. Wzbudziłyśmy niemałe zainteresowanie mieszkańców przechadzając się po okolicy w mundurach! Jak wyglądała nasza praca można podejrzeć na poniższym filmie.

Podczas wernisażu opowiedziałyśmy historię Organizacji PWK oraz zaprezentowałyśmy nasze zbiory. Było nam bardzo miło odpowiadać na pytania gości i widzieć duże zainteresowanie. Wystawę można oglądać do końca grudnia, a w trakcie jej trwania prowadzimy lekcje historii dla dzieci ze szkół. Czeka nas także spotkanie z paniami z klubu fotograficznego – mamy nadzieję, że nasze działania i wystawa będą dla Was inspiracją!

Pragniemy, aby w przyszłym roku wystawa zawitała do innych miejsc w Polsce. Zapraszamy instytucje i osoby prywatne do współpracy. Gdzie chcielibyście zobaczyć wystawę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tu opis krótki dotyczący RODO i ciastkuw View more
Akceptuj
Don`t copy text!