Istebna – miejsce pewiackich obozów

Istebna jest to mała wieś usytuowana w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Zamieszkuje ją trochę ponad 5000 osób. Przez miejscowość przepływa rzeka Olza. Aktualnie wieś jest świetną bazą turystyczną. Dla osób zainteresowanych historią Przysposobienia Wojskowego Kobiet jest to bardzo istotne miejsce, gdyż odbywały się tam największe pewiackie obozy.

Historia miejscowości

Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XVI wieku, zaś pierwszą osadą funkcjonującą na terenie Istebnej były Jasnowice. Przybysze osiedli na stokach Złotego Gronia. Badacze uważają, iż przybyli z terenów Górnego Śląska oraz Słowacji. Jeżeli chcemy się doszukiwać pierwszych informacji o Istebnej w źródłach pisanych to powinniśmy przestudiować urbarz Księstwa Cieszyńskiego z 1621 roku. W urbarzu znalazły się informacje o mieszkańcach wsi oraz prace, jakie wykonywali. Co ważne, osadnicy dostarczali księciu cieszyńskiemu drewniany materiał przeznaczony do wykonywania pokryć dachowych (zwany gontami). Spławiali także drewno Olzą do Cieszyna, które miało być przeznaczone do budowy umocnień fortyfikacyjnych w rejonach Przełęczy Jabłonkowskiej. Bardzo ważnym zajęciem mieszkańców Istebnej było także pasterstwo, w którym specjalizowali się do XIX wieku.

Istebna a Przysposobienie Wojskowe Kobiet

Budynek, w którym odbywały się obozy Przysposobienia Wojskowego Kobiet powstał w 1927 roku, zaś oficjalne poświęcenie miało miejsce w 1931 roku. Dla członkiń organizacji były to przede wszystkim obozy szkoleniowe, na których zdobywały wiedzę z zakresu topografii, łucznictwa, pierwszej pomocy oraz ćwiczyły musztrę. Istebna w dwudziestoleciu międzywojennym stała się bardzo rozpoznawalnym miejscem. Świadczyć o tym może fakt, że gościem honorowym był tu nawet prezydent Ignacy Mościcki.

Obecnie miejsce

W dawnym budynku PWK przez długi czas funkcjonowało schronisko młodzieżowe „Zaolzianka”. Obecnie budynek znajduje się w rękach prywatnych i nie jest zagospodarowany.

Turystyka

Jeżeli ktoś zastanawia się nad miejscem swojego urlopu (krótszego lub dłuższego) zachęcamy do odwiedzenia właśnie tej małej miejscowości, jaką jest Istebna. Piękny krajobraz Beskidu Śląskiego oraz bliskie sąsiedztwo Czech i Słowacji dają wiele możliwości spędzania czasu wolnego. Również sama wieś posiada wiele urokliwych zakątków. Jeżeli znajdziemy się w Istebnej koniecznie należy odwiedzić okoliczne kościoły oraz góralskie chałupy znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej. Dodatkowo, w miejscowości znajdują się muzea: Muzeum prywatne Jana Wałacha, Muzeum prywatne i galeria rodziny Konarzewskich oraz Izba Pamięci Jerzego Kukuczki. Dla miłośników aktywnego wypoczynku z pewnością ważna okaże się informacja, że przez Istebną przechodzą dwa piesze szlaki turystyczne oraz trzy trasy rowerowe.

Ida Wołoszyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tu opis krótki dotyczący RODO i ciastkuw View more
Akceptuj
Don`t copy text!