SŁUŻBA CZŁONKIŃ
Przysposobienia Wojskowego Kobiet
W POWSTANIU WARSZAWSKIM
st. sierż. Alicja Sieciechowicz (z d. Pniewska) ps. “Alka”
5 I 1923 - 27 III 2019
Minerka w drużynie Kobiecych Patroli Minerskich, Oddział Osłonowy WZW
Uczęszczała do łódzkiego Gimnazjum C. Waszczyńskiej, aż do grudnia 1939 roku. Przed Wielkanocą 1940 roku wraz ze swoją matką zostały przymusowo przesiedlone do Warszawy, w ramach wielkiej akcji przesiedleńczej, która objęła także wcieloną do III Rzeszy Łódź.
W Warszawie kontynuowała swoją edukację na tajnych kompletach (oficjalnie w szkole krawieckiej). Popołudniami pracowała w niemieckim urzędzie pocztowym. Wstąpiła do konspiracji za sprawą swojej instruktorki PWK z łódzkiego gimnazjum, Ireny Bredel, ps. “Alina”. Przysięgę na ryngraf złożyła w 1941 roku wstępując w szeregi drużyny Kobiecych Patroli Minerskich.
W trakcie powstania działała w drużynie Kobiecych Patroli Minerskich wchodzącej w skład Oddziału Osłonowego WZW (Wojskowych Zakładów Wydawniczych) w Śródmieściu Północnym. Początkowo pod dowództwem Ireny Bredel”, która zginęła w drugim dniu powstania.
Pod koniec powstania rozkazem została awansowana na sierżanta i odznaczona Krzyżem Walecznych. Po ustaniu walk przeszła przez obozy jenieckie w Lamsdorf, a następnie w Milford, by finalnie wylądować w obozie Stalag VI-C Oberlagen. Po oswobodzeniu wstąpiła do armii Andersa. Pragnęła w dalszym ciągu walczyć o wolność. Znalazła się w kompanii geograficznej, stacjonującej w Instytucie Leopardiani w Porto Recanati we Włoszech. Zmarła 27 marca 2019 roku w Toronto, Kanadzie.
Strzelectwo w PWK
W programie PWK znajdziemy taki program jak „Wyszkolenie z zakresu strzelectwa”. Obejmował on trzy działy:
- Naukę o broni
- Szkołę strzelecką
- Strzelanie praktyczne
Pierwszy dział miał na celu zapoznanie kursantek z budową i funkcjonowaniem broni, współdziałaniem części mechanizmów, zasady działania materiałów wybuchowych czy procesów wpływających na lot pocisku.
W drugim przyglądano się już konkretnym ćwiczeniom, które miały na celu wypracować technikę umiejętnego posługiwania się bronią. Mowa tutaj o poprawnym m ściąganiu spustu, oddechu czy postawie. Pożądanym skutkiem szkolenia była nauka cierpliwości, opanowania i precyzji.
Kurs obsługi broni obejmował zarówno broń krótką jak i długą. Początkowo do nauki używano broni małokalibrowej, względnie lekkiej i cichej niepowodującej odrzutu, by nie zniechęcić początkujących strzelczyń. Później przechodzono do nauki użytkowania broni wojskowej.
Jeśli chodzi o praktyczne strzelanie, zajęcia na strzelnicy uczyły młode kobiety dążenia do celu pomimo początkowych porażek. Budowało to pewność siebie, zwłaszcza gdy na zawodach udało się uzyskać wysokie noty mimo początkowego strachu w stosunku do broni. Szkolenia z obsługi broni czy zawody strzeleckie nie miały na celu walki w pierwszej linii frontu, a, przygotowanie do późniejszej służby pomocniczej czy w celu samoobrony.
Kobiece Patrole Minerskie
W marcu 1940 roku dr Zofia Franio “Doktor” powołała pierwszy kobiecy zespół minerski, który wszedł w skład Związku Odwetu (pion sabotażowo-dywersyjny Związku Walki Zbrojnej). Do końca istnienia tej formacji, pozostała dowódcą Kobiecych Patroli Minerskich. W roku 1943 w skład oddziału minerek wchodziło ok. 50 kobiet i w takiej sile oddział stanął do Powstania.
Przygotowanie minerek składało się ze szkolenia w zakresie zasad i technik pracy konspiracyjnej oraz kursu minerskiego wraz z ćwiczeniami praktycznymi. Minerki uczyły się tam nie tylko konstrukcji i funkcjonowania urządzeń technicznych, ale również metod ich dezorganizowania i niszczenia przy pomocy środków wybuchowych oraz akcji pożarowych. Szkolenie było współprowadzone przez saperów. Minerki produkowały, transportowały i magazynowały materiały dywersyjne i broń oraz wykonywały zadania dla saperskiego Biura Badań Technicznych. Poszczególne patrole zostały wyspecjalizowane w wyniku pełnienia konkretnych zadań. Szkolone dla potrzeb dywersji kolejowej i łączności telekomunikacyjnej, na czas powstania miały: wysadzać mosty, studzienki telefoniczne na dworcach oraz niszczyć przewody telefoniczne. Każdemu z patroli został przydzielony teren akcji, który w ramach ćwiczeń w latach 1943-1944 dokładnie rozpoznano. . Od dnia wybuchu Powstania KPM przestały istnieć jako odrębny oddział Kedywu Okręgu Warszawskiego AK. Minerki otrzymały przydziały do różnych oddziałów, w tym do dowodzonego przez dr Franio Oddziału Żeńskiego Saperów. Zadania powstańcze minerek uległy zmianie w stosunku do założonych. Podejmowały oprócz zadań minerskich, także te wchodzące w zakres służby sanitarnej czy zadań produkcyjnych.
W czasie okupacji i Powstania Kobiece Patrole Minerskie straciły łącznie 10 osób, natomiast 8 zostało rannych.
Fotografie archiwalne
- Alicja Sieciechowicz /źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego
- Członkinie Przysposobienia Wojskowego Kobiet stoją na zbiórce – przed nimi oficer wojska polskiego. Na odwrociu
wymienione sfotografowane osoby : Róża Giergielewicz, Nela Garczyczkiewicz, Zofia Zielińska (Kiernikówna), Zofia Kuczyńska, Maria Nowicka, Natalia Żukowska (Kowalewska). fot. W. Chmielnicki /źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego - Zofia Franio ps. „Doktor” /źródło: domena publiczna
- Śródmieście Północne. II patrol minerski na terenie bazaru Pociejów między ulicami Zielną i Bagno. Od czoła kolumny idą: Barbara Bańkowska-Gumień „Dorota”, kpt. Józef Paroński „Chevrolet”, plut. pchor. Wiktor Wirszyłło „Wiktor”. Ujęcie w kierunku wschodnim. W tle widoczne kamienice przy ul. Zielnej 34 i 32 (po prawej) fot. Eugeniusz Lokajski /źródło: domena publiczna