O nas
W ostatnich latach rekonstrukcja historyczna przeżywa swój rozkwit.
Coraz częściej słyszy się o inscenizacjach, coraz więcej ludzi wie, na czym one polegają i nie raz uczestniczyli w piknikach militarnych i towarzyszących im widowiskach. Jednak mało osób wie, jak wygląda „od środka”, z perspektywy kobiety – rekonstruktorki, która często „znika” za plecami kolegów. Jest nas zdecydowanie mniej niż mężczyzn w naszym małym, specyficznym rekonstruktorskim świecie. Każda z nas, zapytana o motywy swoich działań, zapewne mogłaby podać wiele różnych argumentów: uczczenie pamięci Bohaterek, pokazanie historii w sposób ciekawy, zachęcający, inny niż ten podręcznikowy, rozwijanie swojego hobby, poznawanie nowych ludzi… Do niedawna rekonstruktorki Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet (PWK) były porozrzucane po różnych grupach rekonstrukcyjnych, działałyśmy w różnych miastach, każda we własnym zakresie. Jednak trudno robić coś samemu. W ten oto sposób narodził się pomysł utworzenia osobnej grupy do której należeć by mogły same kobiety.
POCZĄTKI…
Spotkałyśmy się w marcu 2015 roku w niewielkiej kawiarence w Warszawie. Kilka dziewczyn w różnym wieku, z różnych stron Polski, niektóre będące w rekonstrukcji od wielu lat, inne dopiero zaczynające swoją przygodę. Po kilku godzinach spędzonych na wspólnym ustalaniu wizji naszej Grupy zdążyłyśmy się ze sobą bardzo zżyć. Spotkanie zakończyłyśmy z uśmiechami na twarzy, dużą motywacją i świadomością ogromu pracy jaki nas czeka.
W styczniu 2017 r. udało nam się uzyskać status Stowarzyszenia.
NASZE CELE
Ideą naszej Grupy jest zrzeszenie rekonstruktorek PWK. Wierzymy, że wspólne działanie, możliwość konsultowania się, ujednolicenie umundurowania, form i zasad działania na podstawie oryginalnych regulaminów, wspomnień i ralacji pozwoli nam na efektywniejsze wyniki naszej pracy. Obecnie do naszego Stowarzyszenia należy kilkanaście kobiet w różnym wieku i z różnych części Polski – Tomaszowa Lubelskiego, Skierniewic i Poznania, Katowic, Buska Zdroju, Łodzi… w końcu jesteśmy grupą ogólnopolską!
NASZA DZIAŁALNOŚĆ
Uczestniczymy w zlotach militarnych i piknikach historycznych, inscenizacjach i wydarzeniach rocznicowych. Tworzymy dioramy, czyli małe plenerowe wystawy, gdzie zawsze wiele się dzieje – dzieci i młodzież mogą dotknąć eksponatów, poczuć klimat dawnych lat poprzez wykonywanie różnych zadań i przekonać się, że historia nie musi być nudna. Spotykamy się z kombatantami, pomagamy im i słuchamy ich opowieści. Jest to dla nas bardzo ważny aspekt działalności, a poznani Bohaterowie dają nam siłę do dalszych działań. Odtwarzamy także sylwetki polskiej ludności cywilnej od 1920 roku do zakończenia II wojny światowej – choć wciąż rozwijamy się i tworzymy nowe projekty. Chcemy pokazać wszystkie warstwy społeczne od pani hrabianki przez nauczycielkę, aż do prostej chłopki – bez butów i z równiutko pocerowanymi dziurami. Organizujemy pokazy ubiorów i sesje zdjęciowe, a także warsztaty tworzenia kosmetyków według oryginalnych, przedwojennych receptur. W swoim dorobku mamy takie projekty edukacyjne jak wystawa „Dla Przyszłości” czy krótkometrażowy film o historii PWK „Zapomniane dziewczęta. Historia PWK oczami Haliny Wiśniewskiej”, który otrzymał nagrodę Audycja Historyczna Roku 2023 Instytutu Pamięci Narodowej.
W 2023 roku nasze stowarzyszenie zostało podwójnym laureatem nagrody BohaterON – Srebrnego BohaterONa oraz BohaterONa Publiczności w kategorii „Pasjonat”.