Projekt edukacyjny
„100 lekcji historii na 100-lecie Przysposobienia Wojskowego Kobiet”
Projekt edukacyjny „100 lekcji historii na 100-lecie Przysposobienia Wojskowego Kobiet” skierowany jest do uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej, szkół ponadpodstawowych, jednostek harcerskich, jednostek Ochotniczych Hufców Pracy.
Projekt będzie okazją do ukazania młodym ludziom historii działalności PWK oraz roli kobiet w okresie II wojny światowej. Pokazanie sylwetek Polek jest niezwykle istotne, ponieważ w świadomości zbiorowej historia kobiet jest niemal nieobecna. Program szkolny również wspomina o nich rzadko. Realizacja zadania pomoże wprowadzić historię kobiet w czasie lekcji, zbiórek harcerzy, warsztatów prowadzonych przez edukatorów.
Zdobądź scenariusze!
Materiały zostały przygotowane dla kilku grup wiekowych:
- Ścieżka granatowa: Klasy VII i VIII szkół podstawowych: materiały przygotowane są w oparciu o metody aktywizujące (karty pracy, materiały interaktywne), praca z filmem, wzbogacone o plansze edukacyjne.
- Ścieżka czerwona: szkoły branżowe 1 st., drużyny starszoharcerskie, Ochotnicze Hufce Pracy: zajęcia oparte o metody projektu, na podstawie filmu, wzbogacone o karty pracy i plansze edukacyjne
- Ścieżka żółta: Licem, technikum, drużyny wędrownicze, kręgi instruktorskie: zajęcia oparte o metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy, na podstawie filmu, wzbogacone o karty pracy i plansze edukacyjne
GALA DLA NAUCZYCIELI
Gala odbyła się 16.11.2024 i była zwieńczeniem projektu edukacyjnego.
Podczas spotkania przedstawiłyśmy materiały o Przysposobieniu Wojskowym Kobiet do samodzielnego wykorzystania w czasie zajęć szkolnych, zbiórek harcerskich, warsztatów w muzeach lub domach kultury i innych. Podzieliłyśmy się rezultatem zajęć przeprowadzonych w 152 placówkach.
Odbyły się też 2 inspirujące prelekcje!
– Anny Skiendziel „Po co nam herstoria w szkole?”
– Patrycji Karykowskiej aka BiblioPatika „Książko-herstorie, czyli siła literatury i cosplayu historyczno-literackiego w propagowaniu historii kobiet”.
Uwaga, ostrzegamy! Z obu prelekcji wychodzi się z głową pełną inspiracji i propozycją konkretnych działań – trzeba być na to gotowym! 🙂
SZKOŁY, KTÓRE JAKO PIERWSZE KORZYSTAŁY Z MATERIAŁÓW:
X