SŁUŻBA CZŁONKIŃ
Przysposobienia Wojskowego Kobiet
W POWSTANIU WARSZAWSKIM
Krystyna Zgorzelska (z d. Illukiewicz) ps. “Katarzyna”
10 II 1921 - 27 XI 2007
Sanitariuszka, łączniczka. Pielęgniarka anestezjologiczna w Szpitalu Dzieciątka Jezus
Urodziła się w Pogorzałkach koło Białegostoku. Angażowała się w działalność konspiracyjną jako drużynowa ZHP drużyny gimnazjalno-licealnej. Po ukończeniu liceum przyrodniczego w Ostrołęce w 1939 roku uczestniczyła w organizacji podziemnej zajmującej się nasłuchem i przekazywaniem wiadomości radiowych. Przez pierwsze dwa lata tajnych studiów w „Szkole Zawodowej dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego” profesora Zaorskiego zgłębiała tajniki medycyny. Po ukończeniu Szkoły Zaorskiego pracowała jako wolontariuszka w Szpitalu Maltańskim, a później w Klinice Chirurgicznej Szpitala Dzieciątka Jezus. Podczas Powstania Warszawskiego walczyła jako łączniczka i sanitariuszka na Mokotowie, a od połowy sierpnia pełniła służbę pielęgniarki anestezjologicznej w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Końcem sierpnia ewakuowana wraz z lżej rannymi, uciekła z transportu. Po wojnie kontynuowała naukę na Uniwersytecie Poznańskim. Dyplom lekarza zdobyła w 1948 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, specjalizując się w chorobach zakaźnych i wewnętrznych, a po przejściu na emeryturę kontynuowała pracę na pół etatu w ZOZ dla Szkół Wyższych. Za swoją niezwykłą służbę otrzymała liczne odznaczenia, w tym Krzyż Armii Krajowej i Warszawski Krzyż Powstańczy.
Służba sanitarna w PWK
Przysposobienie ogólno-wojskowe w PWK akcentowało istotność higieny i ratownictwa, przeznaczając po 16 godzin dla zespołów z różnych poziomów edukacyjnych. Szkolenie to obejmowało m.in. ogólną wiedzę o anatomii i fizjologii człowieka, odrębność fizjologiczną ustroju kobiecego, higienę życia codziennego, pomieszczeń, pożywienia, ubrania, snu, marszu i pracy. Omawiano pierwszą pomoc w nagłych wypadkach: porażenia słonecznego, krwotoku, zatrucia, oparzenia; ratowanie topielców, uduszonych i zemdlonych. Poruszano temat podręcznej apteczki, jej składu i sposobu użycia.
Szkolenie miało na celu nie tylko przekazanie wiedzy teoretycznej, ale również wyposażenie uczestników w praktyczne umiejętności ratownicze. Szczególny nacisk kładziono na adaptację programu do lokalnych warunków, zachęcając do inicjowania działań na rzecz poprawy higieny w lokalnej społeczności. W ramach szkolenia fachowego, uczestnicy mieli możliwość zgłębienia wiedzy w wybranych dziedzinach, takich jak ratownictwo ogólne czy higiena, poprzez kursy w jednostkach PWK lub inne formy edukacji. Program ten miał również na celu promowanie zdrowia publicznego i zapobieganie epidemiom przez edukację w zakresie dezynfekcji, dezynsekcji, a także higieny domowej. Oprócz tego, szczególną uwagę poświęcono opiece nad dziećmi, od higieny pożywienia i profilaktyki chorób, do pozytywnego wpływu na rozwój i edukację najmłodszych. PWK pragnęło, by kursantki nie tylko zdobyły specjalistyczne umiejętności, ale również stały się aktywnymi propagatorkami zdrowego stylu życia i humanitaryzmu w swoich społecznościach, wyposażonymi w wiedzę i pewność siebie, niezbędne do działania w każdej sytuacji.
Służba Zdrowia AK
Służba Zdrowia AK powstała w 1939 roku i od samego początku była organem wojskowym. W jej skład wchodzili lekarze, pielęgniarki, studenci medycyny czy harcerki. Prowadzono tajne kursy i studia, formując opór przeciwko okupantowi i kształcąc fachowe siły medyczne. Nauczanie odbywało się w ukryciu, często dzięki profesorom działającym z pasji, tak jak w Prywatnej Szkole Zawodowej dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego w Warszawie tzw. Szkole dr. Jana Zaorskiego – będącej w istocie tajnym uniwersytetem medycznym. Podczas okupacji pod kierunkiem dr Cypriana Sadowskiego „Skiby” skupiła się się na gromadzeniu sprzętu i przygotowaniu punktów opatrunkowych oraz szpitali polowych..
Po wybuchu Powstania Warszawskiego, pomimo istnienia około 200 szpitali wydzielonych, w których pracowało ponad 500 lekarzy, pielęgniarek i sanitariuszek, nie zdołano sprostać ogromnym potrzebom. Szpitale, mimo ochrony wynikającej z Konwencji Genewskiej, były celami bombardowań oraz brutalnych ataków niemieckiej piechoty, co znacząco ograniczało ich działalność. Placówki te rozsiane były po całej Warszawie, od Śródmieścia przez Żoliborz, Wolę, Powiśle, Ochotę, aż po Mokotów. Wiele z nich, jak Szpital Ujazdowski musiało adaptować się do okoliczności, często przenosząc się do bezpieczniejszych lokalizacji, nierzadko w piwnicach domów czy kościołów. Niemniej jednak, działalność medyczna w czasie Powstania była nie tylko wyrazem organizacyjnej sprawności, ale przede wszystkim heroizmu, z którym medycy i wolontariusze próbowali ratować życie w ekstremalnie trudnych warunkach.
Niezwykle piękną kartę w historii wojennej Warszawy zapisały sanitariuszki liniowe, które często poświęcając swoje życie próbowały udzielać pomocy i ratować rannych kolegów z oddziałów.
Fotografie archiwalne
- Krystyna Illukiewicz /źródło: Towarzystwo Lekarskie Warszawskie
- Praktyki kursu sanitarnego w pułkowej izbie chorych /źródło: Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej
- Śródmieście Południowe – ul. Nowogrodzka. Przygotowanie do operacji w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Zawiązująca maskę sanitariuszka Krystyna Illukiewicz – Zgorzelska „Katarzyna” /źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego
- Szpital w gmachu PKO przy ulicy Świętokrzyskej /źródło: domena publiczna